ODS CHEM

Sıvı Kimyasal Dağıtım Sistemi

Sıvı Kimyasal Dağıtım Sistemleri, bir boyama prosesi süresince istenilen kimyasalları, operatör insiyatifi olmadan doğru miktarda ölçerek doğru noktaya göndermek için tasarlanmış, insan hatalarını tamamen ortadan kaldırma ve proseslerde standardizasyonu sağlama amaçlı sistemlerdir.

Ods Chem, esnek ve modüler yapısı sayesinde her türlü boyama makinasına ve kontinü sisteme uygulanabilmektedir.

ODS CHEM - 2FM Çift Flowmetre Sistemi, aynı anda farklı iki makinaya kimyasal dozajlayabilme özelliğinin yanında, gerektiğinde 10-15 gr kimyasalları dahi son derece yüksek hassasiyette dozajlayabilmektedir. Bu sayede işletmeler aynı dozajlama ünitesinden hem büyük makinalara hem de numune makinalara kimyasal dozajlama imkanına sahip olmabilmektedir.

POMPA

Kullanılan pozitif deplasmalı özel pompalar sayesinde, düşük ve yüksek vizkoziteli kimyasallar son derece hızlı ve hassas olarak dozajlanabilmektedir. Sistemin dozajlamadaki hız algoritması, büyük miktarlarda yakalanan dozaj hızını, düşük miktarlarda yakalanan hassasiyetle birleştirir. CIP yapısı sayesinde pompalar, çok az miktarda suyla tam olarak temizlenirler.

DEBİMETRE

Kimyasal gönderimleri, elektromanyetik veya kütlesel debimetreler sayesinde hatasız olarak gerçekleştirilir.  Ods Chem sisteminin Otomatik Kalibrasyon Modülü sayesinde flowmetre kalibrasyonları sürekli olarak kontrol altında tutulur.

TANK ÇİFTLİĞİ

Tank çiftliğinde kullanılacak tanklar, kimyasalların kullanım miktarlarına göre belirlenecek konik veya silindirik tanklardan oluşabileceği gibi, dozaj ünitesi ile aynı hizada veya daha yüksekte olabilir. 

DAĞITIM HATTI ve YIKAMALAR

Ods Chem bütün kimyasallara ve makinelere özel dozajlama ve yıkama değerleri atanmasına imkan sağlamaktadır. Bu sayede zor temizlenen kimyasallar için daha fazla yıkama yapılırken, kolay temizlenen kimyasallar için daha az yıkama yapılır ve bu sayede gereksiz süre ve su kaybı önlenmiş olur.

TEK HATLI DAĞITIM

Özel imalat 3 yollu vanaların tek hat üzerine konumlandırılması ile oluşur. Ek yerleri, temizlik kolaylığı, uzun ömür ve sızdırmazlık garantisi için ferrule bağlantılar ile yapılır. Kaynak veya diş yoktur. 

ÇOK HATLI DAĞITIM

Ölçülen kimyasallar dağıtıcı üniteye gelerek, gideceği makinaya göre konumlanan özel robotik dağıtıcı kafa ile makine hattına verilir. Ön ve arkasında bir miktar su ile her makineye ayrı PE hatlardan olmak üzere hava basıncı yardımı ile transfer edilir.

NEDEN ODS CHEM?

1 – Hatalı tartımlardan kaynaklanan ilave ve tamirleri ortadan kaldırmak,
2 – Kimyasal tüketimlerinde %10 - %25 arası tasarruflar sağlamak,
3 – Kimyasal transferlerini geriye dönük inceleyebilmek,
4 – İşletmede standardizasyonu sağlamak,
5 – Fabrikadaki işçilik yükünü azaltmak,
6 – Kimyasal stok kontrollerini daha sağlıklı yapmak,
7 – Proses sürelerinde kısalmalar yaratmak,
8 – Operatörleri kimyasal maddelerin yaptığı olumsuz etkilerden korumak,

FOTO GALERİ