ODS DYE

Tozboya Çözme ve Dağıtım Sistemi​

İşletmelerde doğru boyama yapabilmenin şartlarından biri boyayı doğru miktarda tartmak (Bakınız ODS WEIGH) olduğu kadar, tartılan boyayı da karakterine uygun şekilde çözmektir. Bir boyama prosesinde uygun şekilde çözmektir. Bir boyama prosesinde her argümanın düzgün olduğunu varsaysak bile, boyanın gerekenden fazla veya az suyla çözülmesi boyamanın hata ile sonuçlanmasına sebep olacaktır.

ODS DYE - Boya Çözme ve Dağıtım Sistemleri, boyaların tam gerekli şartlarda çözülmesini garanti eden ve çözülen boyaların boya makinalarına el değmeden transfer edilmesini sağlayan sistemlerdir.

İşletmelerde sıkça karşılaşılan bu sorunların kökten çözülmesini sağlamak için geliştirilen ODS DYE sistemi, toz boyanın tam otomatik olarak, uygun su miktarı, uygun sıcaklık, uygun karıştırma süreleri ve gerekli ise uygun kimyasal eklemeleri ile doğru çözülmesini ve ardından boya makinasına otomatik olarak transferini garanti etmektedir.

TANK & ÇÖZME

Çözme tankları işletmenin ihtiyacına uygun boyutlarda imal edilirler. Herhangi bir boya kalıntısını önlemek için tankların iç yüzeylerine özel işlemler uygulanır. Çözme süresini kısaltmak ve homojenliği arttırmak için özel mikserler kullanır. Özel dizaynlı döner yıkama topu ile tankın içi tamamen temizlenir.

DAĞITIM HATTI VE YIKAMALAR

Boya çözme sistemlerinde en önemli unsur temizliktir. Ods DYE sisteminde kullanılan tüm ekipmanlar kolay temizlenebilme (CIP) özelliğine sahiptir. Bu sayede her renk, her tankta güvenle çözülebilmektedir. ODS DYE farklı boyalara ve yıkama değerleri atanmasına imkan sağlamaktadır. Boyanın cinsine göre yıkama suları belirlenerek gereksiz süre ve su kaybı önlenmiş olur.

TEK HATLI DAĞITIM

Özel imalat 3 yollu vanaların tek hat üzerine konumlandırılması ile oluşur. Ek yerleri, temizlik kolaylığı, uzun ömür ve sızdırmazlık garantisi için ferrule bağlantılar ile yapılır. Kaynak veya diş yoktur. Kalıntı ihtimali yoktur.

ÇOK HATLI DAĞITIM

Çözülen boyalar dağıtıcı üniteye gelerek, gideceği makinaya göre konumlanan özel robotik dağıtıcı kafa ile makine hattına verilir. Ön ve arkasında bir miktar su ile her makineye ayrı PE hatlardan olmak üzere hava basıncı yardımı ile transfer edilir.

NEDEN ODS DYE?

1 – Boya çeşidine uygun şekilde çözme işlemi yapılır,
2 – Partiler arasındaki kazan farklılıkları ve boya ilaveleri engellenir,
3 – Boyaların tam çözüldüğünden emin olunur,
4 – Çözülememiş boyanın topak halinde makinaya gitmesinden oluşan boya lekelerini önlenir,
5 – Boyaların uçması ile yaş mallarda oluşan lekeler engellenir,
6 – İşletmede  taşınma sırasında oluşabilecek dökülmeler önlenir,
7 – Boyama prosesindeki operatör inisiyatifi azalır.